91 fjalë të Halloween-it që fillojnë me K (me përkufizime)

91 fjalë të Halloween-it që fillojnë me K (me përkufizime)
Elmer Harper

Me afrimin e Halloween-it, është një ide e mirë të studioni një fjalor drithërues. Fjalët që fillojnë me "K" janë perfekte për të shtuar pak frikë në bisedat, tregimet ose dekorimet tuaja. Këtu janë disa shembuj me përkufizime:

Shiko gjithashtu: Çfarë po mendon një djalë kur ju puth (fakte të plota)

Kraken: një përbindësh mitik deti i njohur për tërheqjen zvarrë të anijeve dhe marinarëve drejt vdekjes së tyre me ujë.

Kelpie: një shpirt uji skocez që merr formën e një kali dhe i josh njerëzit në dënimin e tyre në ujë.

Kibosh: për t'i dhënë fund diçkaje; si në "vendosni kibosh në atë idenë e festës së Halloween."

Shiko gjithashtu: Fjalë dashurie që fillojnë me S (me përshkrime)

Këto fjalë mund të përdoren në çdo kontekst drithërues, nga tregimi i historive të fantazmave deri te dekorimi i shtëpisë tuaj. Për shembull, mund të krijoni një ekran me temë Kraken të kompletuar me tentakula dhe tinguj nënujorë. Ose, mund të tregoni një histori për një leshkë që ndjek një liqen lokal. Çfarëdo që të bëni, përfshirja e fjalëve të Halloween-it që fillojnë me "K" sigurisht që do t'i shtojë një terror shtesë sezonit.

91 Fjalët e Halloween-it që fillojnë me K ( Lista e plotë)

<>
Kook: Një person me sjellje të pazakontë ose të çuditshme.
Kryptonite: Një mineral imagjinar që dobëson Supermenin.
Thikë : Një instrument i mprehtë që përdoret për prerje.
Kaleidoskop: Një tub që përmban pasqyra dhe copa xhami ose letre me ngjyrë.
Kraken: Një legjendar përbindëshi i detit shpesh përshkruhet si një oktapod ose kallamar gjigant.
Trokitje: Një tingull i bërë duke goditur njësipërfaqe me një objekt të fortë.
Puthje: Një gjest dashurie i bërë duke shtypur buzët ndaj një personi ose objekti tjetër.
Karaoke: Një formë argëtimi ku njerëzit këndojnë këngë popullore.
Kobold: Një frymë e keqe shtëpiake nga folklori gjerman.
Kit-Kat: A çokollatë e bërë me vaferë me shtresa.
Krampus: Një krijesë me brirë nga folklori austriak që ndëshkon fëmijët e këqij.
Ketçap: Një salcë e trashë e bërë nga domatet, uthulla, sheqeri dhe erëzat.
Mbreti: një sundimtar ose monark.
Kazan: Një enë metalike që përdoret për ujë të vluar ose duke gatuar ushqim.
Kalorësi: Një luftëtar mesjetar që luftoi mbi kalë.
Çelësi: Një objekt i vogël metalik që përdoret për të zhbllokuar ose nisur diçka .
Kuçi: Një fuçi e madhe që përdoret për ruajtjen dhe shpërndarjen e birrës ose lëngjeve të tjera.
Bërthama: Pjesa e ngrënshme e një arrë ose kokrre .
Furra: Një furrë që përdoret për pjekjen e qeramikës ose materialeve të tjera në temperatura të larta.
Keci: Një dhi e re ose një fëmijë. 8>
Kotele: Një mace e re.
Kleptomaniak: Një person me një dëshirë të detyrueshme për të vjedhur.
Kuzhina: Një dhomë ose zonë ku përgatitet dhe gatuhet ushqimi.
Kit: Një grup mjetesh ose pajisjesh të nevojshme për një detyrë specifike.
Kringle: Një pastë skandinave e mbushur me bajame dhe rrush të thatë.
Kiosk: Një kabinë e vogël ose stendë e përdorurpër shitjen e mallrave ose dhënien e informacionit.
Nokaut: Një grusht që e bën dikë pa ndjenja.
Kabuki: Një dramë kërcimi tradicionale japoneze.
Vrasës: Një person ose kafshë që vret një tjetër.
Katana: Një shpatë e gjatë dhe e lakuar e përdorur nga samurai japonez.
Kratom: Një bimë vendase në Azinë Juglindore me veti psikoaktive.
Kitty: Një term i dashur për një mace ose një fëmijë.
Kanguri: Një marsupial me këmbë të fuqishme të pasme dhe një bisht që përdoret për ekuilibër.
Mbaje: Një strukturë e fortifikuar që përdoret për mbrojtje.
Kale: Një perime me gjethe jeshile.
Zinxhiri i çelësave: Një zinxhir ose unazë e vogël që përdoret për të mbajtur çelësat.
Familja: A një grup njerëzish me prejardhje ose besime të ngjashme.
Zërmoni: Për të shtypur dhe shtrirë brumin ose materiale të tjera me duar.
Një objekt i vogël, dekorativ.
Dorezë: Një dorezë e rrumbullakosur ose projeksion që përdoret për hapjen ose rrotullimin e diçkaje.
Nyjë: Një masë e përdredhur ose e ngatërruar të materialit.
Kodak: Një markë kamerash dhe pajisjesh fotografike.
Koi: Një lloj peshku dekorativ.
Kokopelli: Një hyjni e fertilitetit nga mitologjia vendase amerikane.
Kool-Aid: Një markë e përzierjes së pijeve me shije.
Rum Kraken: Një rum me erëza të emërtuar sipas përbindëshit legjendar të detit.
Krispy Kreme: Një zinxhir popullor donut.
Kegqëndrimi: Një truk feste ku një person pi birrë me kokë poshtë nga një fuçi.
Shkelmimi: Një aktivitet fizik që përfshin përdorimin e këmbëve.
Kostum i çuditshëm: Një veshje e çuditshme ose e pazakontë për Halloween.
Kafkaeske: Përshkruan një situatë që është surreale, makth ose çorientuese.
Karloff: I referohet Boris Karloff, një aktor britanik i njohur për portretizimin e tij të përbindëshit të Frankenstein.
Panik i kernelit: Një gabim kompjuterik që shkakton mbylljen e papritur të sistemit operativ. 9>
Kevlar: Një material i fortë dhe rezistent ndaj nxehtësisë që përdoret për të bërë armaturën e trupit dhe pajisje të tjera mbrojtëse.
Veshkë: Një organ në trup që filtron mbetjet nga gjaku.
Kilogram: Një njësi matëse për masën.
Filk: Një veshje tradicionale skoceze e veshur nga burrat.
Ndezja: Shkopinj ose degëza të vogla që përdoren për të ndezur një zjarr.
King kobra: Një gjarpër helmues i gjetur në Azinë Jugore.
Kioskofobia: Frika nga takimi me kioska ose hapësira të vogla të mbyllura.
Puthja e vdekjes: Një gjest ose veprim që mendohet se sjell fat të keq ose dëm për marrësin.
Kitbash: Një teknikë hobiste e modifikimit ose personalizimit të kompleteve të modeleve.
Magjistare kuzhine: Një shtrigë që praktikon magji në kuzhinë ose përdor ushqim dhe gatimi si pjesë e praktikës së tyre.
Kittiwake: Një zog i vogël deti i gjetur në veriAtlantik.
Kleptofobia: Frika nga vjedhja ose grabitja.
Kapaku i gjurit: Struktura kockore që mbulon pjesën e përparme të nyjës së gjurit.
Knightmare: Një ëndërr e keqe ose makth i përsëritur.
Shaka me trokitje: Një lloj shakaje që përfshin një dialog midis dy njerëzve.
Ky nyje: Modele dekorative të bëra duke ndërthurur litarë ose fije.
Koan: Një deklaratë paradoksale ose gjëegjëzë e përdorur në Budizmin Zen për të ndihmuar në meditim.
Ariu Kodiak: Një nëngrup i madh i ariut kafe që gjendet në Alaskë.
Kookaburra: Një zog i madh vendas në Australi i njohur për thirrjen e tij të veçantë .
Kopeck: Një njësi monedhe e përdorur në Rusi dhe vende të tjera ish-sovjetike.
Krav Maga: Një formë e vetëmbrojtjes dhe arti marcial i zhvilluar nga ushtria izraelite.
Krokodil: Një drogë sintetike që mund të shkaktojë dëme të rënda në lëkurë dhe organe të tjera.
Krummholz : Pemë dhe shkurre të rrënjosura që gjenden në lartësi të mëdha.
Kubrickian: Përshkruan një stil filmimi të frymëzuar nga puna e regjisorit Stanley Kubrick.
Kudzu: Një hardhi me rritje të shpejtë vendase në Azi që është bërë pushtuese në disa pjesë të botës.
Kufic: Një stil i kaligrafisë arabe që karakterizohet nga forma këndore dhe gjeometrike.
Kugel: Një pjatë çifute e bërë nga petë ose patate.
Kumquat: Një frut i vogël agrumesh me një ëmbëlsirë,lëkura e ngrënshme.
Kung fu: Një art luftarak kinez i karakterizuar nga lëvizje të shpejta dhe të lëngshme.
Kuroshio: Një rrymë e ngrohtë oqeanike që rrjedh përgjatë bregu lindor i Japonisë.
Kush: Një lloj kanabisi i njohur për efektet e tij relaksuese dhe qetësuese.
Kwanzaa: Një afrikano-amerikane festa festohet në fund të dhjetorit.
Kyrie: Një lutje e përdorur në liturgjinë e krishterë, zakonisht këndohet ose këndohet.
Kimofobia: Frika nga dallgët ose trupa të mëdhenj uji.
Kypselos: Një skulptor legjendar grek i njohur për statujën e tij të Zeusit në Olimpia.
Kypria: Një poemë epike nga mitologjia e lashtë greke.
Kyma: Një lloj sinteze tingulli që përdoret në prodhimin e muzikës elektronike.
Kitotoksina: Një substancë helmuese që gjendet në disa

Mendimet përfundimtare

Kur bëhet fjalë për fjalët e Halloween që fillojnë me një K, ka disa me të vërtetë të frikshme dhe të frikshme në listën tuaj të fjalëve. Shpresojmë që të keni gjetur fjalën e duhur lidhur me Halloween për nevojat tuaja. Deri herën tjetër faleminderit për leximin.
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.