Çfarë do të thotë kur dikush fërkon hundën?

Çfarë do të thotë kur dikush fërkon hundën?
Elmer Harper

A keni parë ndonjëherë dikë të fërkojë hundën dhe të pyesni veten se çfarë do të thotë në të vërtetë? Epo, nëse po, ju keni ardhur në vendin e duhur. Në këtë postim, ne do të hedhim një vështrim se si fërkimi i hundës tuaj mund të zbulojë shtatë arsye të zakonshme për këtë veprim. Së pari, le të hedhim një vështrim se çfarë bën hunda për ne.

Në lindje, hundët e të gjithë gjitarëve janë të programuara për të kërkuar qumështin e nënës së tyre dhe për të mbijetuar. Ndërsa foshnjat e njeriut rriten, hunda e tyre vazhdon t'i udhëheqë ata drejt ushqimit dhe t'i ruajë nga gjërat e dëmshme. Shqisa jonë e nuhatjes na ndihmon gjithashtu të përcaktojmë pëlqimet dhe mospëlqimet tona.

Hundat tona janë aq të ndjeshme ndaj aromave saqë kur nuk na pëlqen diçka, ato rrudhen, duke zbuluar neverinë tonë. Hundat tona na ndihmojnë të dallojmë veten nga të tjerët, ato na mbrojnë nga bakteret dhe kimikatet e dëmshme dhe janë gjithashtu thelbësore për komunikimin.

Ka disa interpretime të ndryshme se çfarë do të thotë kur dikush fërkon hundën. Arsyeja më e zakonshme që dikush e fërkon hundën është kur ka kruarje ose është gati të teshtitë . Megjithatë, nuk është gjithmonë kështu, në skenarë dhe kontekste të ndryshme mund të ketë kuptime të tjera për fërkimin e hundës, ne do t'i hedhim një vështrim më pas.

  • Ata kanë një kruarje.
  • Ata po bllokojnë një erë të keqe. .
  • Ata kanë njëFtohtë.

Ata kanë një kruarje.

Kur jeni duke folur me dikë dhe ai fërkon hundën, mund të jetë aq e thjeshtë sa ata kanë një kruarje. Nëse pak pluhur ose një mizë u është ngjitur në hundë, mund të shkaktojë kruarje ose fërkim të hundës. Nëse nuk jeni i sigurt se çfarë po ndodh ose nëse ndiheni të parehatshëm, pyesni ata.

Ata po pengojnë një erë të keqe.

Kur dikush dëshiron të frenojë një erë të keqe pa qenë tepër i padurueshëm, ai mund të fërkojë hundën për t'i dhënë vetes pak lehtësim. Varet vërtet nga kush është rreth tyre nëse tregohen të sjellshëm. A keni qenë ndonjëherë në ashensor kur dikush ka kaluar gaz? Mund të jetë koha për të mbajtur hundën për të bllokuar erën.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë kur dikush nuk ju shikon ndërsa flisni?

Ata po përpiqen të mbajnë mend diçka.

Kjo mund të jetë e çuditshme, por disa njerëz përdorin erën për të provuar dhe kujtuar gjërat. Një herë takova një mjek që mund të nxiste mendimet e tij vetëm nga nuhatja. Në NLP (Programimi Neurolinguistik) kjo quhet një spirancë e kujtesës - ne mund të ankorojmë mendime të ndryshme në pjesë të trupit, si fërkimi i hundës për të kujtuar diçka për të ndryshuar strukturën e tyre mendore. Gjëja për të menduar këtu është konteksti që rrethon sjelljen, kush është rreth tyre, ku ndodhen dhe cila është tema e bisedës.

Ata janë të përgjumur.

Kur njerëzit janë të lodhur, ata zakonisht kanë shenja ose shprehje të paracaktuara të gjuhës së trupit. Ata do të tregojnë lodhje në mënyra të ndryshme - nëse e shihniDikush duke fërkuar hundën, mund të jetë sepse ata janë të lodhur dhe është mënyra e tyre natyrale për ta njoftuar veten se është koha për gjumë. Shikoni sytë e tyre, pyesni ata se çfarë u ngritën natën e kaluar, ose nëse ndonjë gjë ka ndryshuar në jetën e tyre, për të zbuluar më shumë. Hunda fërkon për t'ju dhënë të dhëna nëse janë nervozë ose duke u përpjekur të fshehin diçka nga ju. Kur kemi një ftohje, ne fërkojmë hundën sepse është e bllokuar ose sepse duam që ajo të ndalojë së vrapuari. Shikoni - a duken ata të sëmurë, apo po ndodh diçka tjetër me ta? Për të mësuar më shumë rreth një kontrolli të ftohtë "Pse hunda juaj funksionon kur keni një të ftohtë" me të vërtetë postim tërheqës. Tjetra, ne do të hedhim një vështrim në pyetjet më të bëra më së shpeshti.hunda?

Nëse dikush prek hundën e tij, mund të nënkuptojë se në mënyrë të pandërgjegjshme po përpiqet të bllokojë një erë të keqe. Mund të jetë gjithashtu një shenjë se ata po mendojnë shumë për diçka dhe duhet të përqendrohen. Ndonjëherë, njerëzit prekin hundën kur gënjejnë. Konteksti do të luante një rol vërtet të madh në arsyen pse dikush do të prekte hundën e tyre. Ka disa shembuj të mirë më lart për t'ju ndihmuar të vendosni.

Çfarë do të thotë kur dikush kruan hundën?

Një person mund të kruajë hundën kur ndihet i parehatshëm ose i sikletshëm, ose kur përpiqet të shpërqendrojë veten nga diçka. Arsyeja më e zakonshme që dikush do të kruante hundën është se ajo kruhet.

Çfarë do të thotë kur dikush kruan hundën ndërsa flet?

Disa besojnë se kur një person kruan hundën ndërsa flet, kjo është një shenjë se ata nuk janë të sinqertë. Kjo shpesh quhet "tregimi i gënjeshtarit". Ndërsa nuk ka asnjë provë konkrete për të mbështetur këtë pretendim, është diçka që duhet mbajtur parasysh kur përpiqeni të përcaktoni nëse dikush është i sinqertë. Nëse doni të mësoni më shumë rreth kapjes së një gënjeshtari, shikoni këtë postim Gjuha e trupit për të gënjyer (Nuk mund ta fshehni të vërtetën për një kohë të gjatë)

Çfarë do të thotë kur dikush fërkon hundën ndërsa flet?

Kur dikush fërkon hundën ndërsa flet, do të thotë se është duke menduar për atë që do të thotë më pas. Është njëGjesti që tregon se ata janë ose të pasigurt për veten e tyre ose duke u përpjekur të blejnë kohë për të menduar ashtu si heqja e syzeve lejon disa sekonda që një person të mbledhë mendimet e tyre. Nosy Parkers janë njerëz që gjithmonë bëjnë pyetje dhe pokojnë hundët e tyre në bizneset e njerëzve të tjerë.

Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë personi po përpiqet të komunikojë, ju mund t'i bëni ata direkt. Kjo zakonisht bëhet kur dikush po përpiqet të jetë afër jush ose të tregojë dashuri. Për ta bërë këtë, ata do të fërkojnë lehtë hundën tuaj me të tyre. Ata mund të përpiqen të gërvishtin në mënyrë delikate një kruarje, ose mund të kenë diçka të kapur në kanalin e tyre të hundës që ata po përpiqen ta heqin. Për më tepër, prekja ose fërkimi i hundës mund të jetë një mënyrë për të shprehur nervozizëm ose shqetësim. Nëse dikush me të cilin po flisni shpesh prek hundën, mund të jetë një shenjë se ata nuk janë plotësisht të kënaqur me bisedën.Dikush fërkon nën hundën e tyre

Shiko gjithashtu: Si të bëhet baza në gjuhën e trupit

Mund të nënkuptojë që personi po përpiqet të lehtësojë një kruajtje ose ata kanë një hundë të lënduar. Sugjerimi im do të ishte të mësoja të lexoni gjuhën e trupit dhe pastaj të shkoni prej andej. Mësimi për të lexuar gjuhën e trupit do t'ju ndihmojë të kuptoni shumë gjeste dhe shenja joverbale dhe t'ju bëjë një komunikues më të mirë dhe një person të popullit.
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.