Motoja në jetë me kuptim (Gjeni tuajën)

Motoja në jetë me kuptim (Gjeni tuajën)
Elmer Harper

Motoja është një frazë ose fjali që ofron udhëzime. Mund të jetë çdo gjë, nga një citim në një fjali që ju e keni gjetur kuptimplotë në jetën tuaj.

Motot shpesh përdoren nga njerëzit si një mënyrë për të qëndruar të motivuar dhe për të mbajtur në mendje qëllimet e tyre, pavarësisht se çfarë ndodh. Ato mund të përdoren gjithashtu si një mënyrë për të kujtuar diçka të rëndësishme ose si një mesazh frymëzues për të tjerët.

Unë jetoj me moton se nuk është kurrë vonë për të mësuar. Kjo do të thotë që unë jam gjithmonë i gatshëm të provoj gjëra të reja dhe të përmirësoj veten. Besoj se ky këndvështrim më ka ndihmuar të arrij shumë në jetë. Nuk kam pasur kurrë frikë të rrezikoj dhe kam qenë gjithmonë i gatshëm të punoj shumë. Mendoj se këto cilësi më kanë ndihmuar të arrij sukses në shumë fusha të jetës sime. Por si të zgjidhni një moto të mirë jete në jetë me kuptim? Epo, ne do t'u përgjigjemi këtyre pyetjeve më pas.

Si të zgjedhim një moto të mirë jete me kuptim?

Ne të gjithë duam të jetojmë një jetë të plotë dhe kuptimplote. Ne duam të jemi të lumtur, të suksesshëm dhe të sigurt. Por si të zgjedhim një moto jete me kuptim?

Hapi i parë është të identifikoni se çfarë ka më shumë rëndësi për ju në jetën tuaj. Bëjini vetes pyetjet e mëposhtme në mënyrë që të kuptoni se çfarë ndjen mirë për ju.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë kur një djalë shmang kontaktin me sy? (Gjuha e trupit)
 • Cilat janë gjërat që do të dëshironit të arrinit?
 • Cilat janë gjërat për të cilat do të dëshironit që të tjerët të mendonin kur të dëgjojnë emrin tuaj?
 • Çfarë do të donit të arrinit?fjalët ose frazat përshkruajnë se kush jeni dhe çfarë përfaqësoni?

Këto pyetje do t'ju ndihmojnë të identifikoni vlerat, besimet dhe qëllimet tuaja.

Pasi të bëhet kjo, është koha për një stuhi mendimesh!

Stuhi mendimesh për të gjetur moton tuaj të përsosur!

Stuhi mendimesh është një veprim kaq i dobishëm për t'i krijuar ato nëpërmjet renditjes dhe krijimit të tyre të ideve. .

Si mund të krijoni stuhi mendimesh vetë dhe çfarë mund të bëni me idetë tuaja?

Pjesa më e vështirë e një procesi krijues është krijimi i ideve. Por lajmi i mirë është se ne të gjithë mund të jemi kreativë dhe nuk kemi nevojë të mbështetemi vetëm në imagjinatën tonë për të krijuar ide.

Këtu janë disa mënyra që na ndihmojnë të kuptojmë vetë:

 1. Merrni një copë letër.
 2. Shkruani në krye të qëllimit tuaj.
 3. Shkrim falas për 10 minuta. Shkruani çdo ide që ju shfaqet në kokë.
 4. Tani renditni idetë nga shkrimi juaj i lirë.
 5. Zbrisni listën tuaj dhe vendosni një shenjë të vogël në idetë që ju pëlqejnë më shumë derisa të gjeni moton tuaj të përsosur në jetë me kuptim. "Nëse i kemi vlerat tona në vend, duhet ta bëjmë shumë më të lehtë për ne të arrijmë një moto frymëzuese që pasqyron më së miri kush jemi."

Përvoja juaj unike në jetë mund të përdoret për të krijuar njëmoto që rezonon dhe ka kuptim.

Nëse ende po përpiqeni të gjeni një moto me kuptim, merrni frymëzim nga gjërat që ju pëlqejnë. Mendoni se çfarë është më e rëndësishme për ju. Cilët janë njerëzit më të rëndësishëm në jetën tuaj? Çfarë ju pëlqen të bëni më shumë? Çfarë ushqimesh ju pëlqen të hani apo pini?

Shiko gjithashtu: Shenjat që ajo i vjen keq për tradhtinë (A mund ta thoni vërtet?)

Për shembull, unë dua akulloren me çokollatë dhe një moto mund të jetë: "Unë jam i lezetshëm, i qetë dhe i sigurt". E freskët, akullore, e qetë është sepse jam e qetë kur e ha, e sigurt në mënyrën se si më bën të ndihem.

Pra, e kuptoni idenë. Merrni atë që ju pëlqen dhe mendoni për fjalët që përdorni për ta përshkruar atë dhe zbërthejini ato për të gjetur moton tuaj të përsosur të jetës me kuptim.

Sa kohë duhet për të arritur kuptimin e jetës?

Kur vjen me një moto jete, duhet të jetë një udhëtim i këndshëm. Mund të ndodhë brenda pak minutash ose mund t'ju marrë gjithë jetën për ta realizuar. Gjëja është që të mos stresoheni shumë për krijimin e një të tillë. Kur të jetë koha e duhur, ajo do t'ju prezantohet.

A mund ta ndryshoj jetën time Moto?

Po, është jeta juaj, bëni atë që ju pëlqen. Nëse motoja juaj e vjetër nuk ju bën jehonë, ndryshojeni derisa të gjeni diçka që të bën.

Nëse ende po luftoni për një moton të mirë jete me kuptim, ne kemi renditur 15 nga më të mirat më poshtë.

15 Motot e Jetës

 1. Gabimet janë shpesh mësuesit më të mëdhenj. <6atë.
 2. Mos jini të zënë, ji produktiv.
 3. Njerëzit e suksesshëm bëjnë atë që njerëzit e pasuksesshëm nuk janë të gatshëm ta bëjnë.
 4. Mos uroni që të ishte më e lehtë me ju të ishit më mirë. anija në port është e sigurt, por nuk është ajo për të cilën janë ndërtuar anijet.
 5. Ju jeni ajo që bëni, jo ajo që thoni se do të bëni.
 6. Të gjithë kanë një plan derisa të godasin me grusht në gojë.
 7. Ndjeshmëria ka të bëjë me gjetjen e jehonës së vetes<6eko e një personi tjetër 14>
 8. Bëhu ai që kishe nevojë kur ishe më i ri.
 9. Çdo shenjtor ka një të kaluar, çdo mëkatar ka një të ardhme.
 10. Mjeshtri ka dështuar më shumë se sa ka provuar ndonjëherë fillestari.
 11. Është shenja e një mendimi të edukuar pa e pranuar atë për të qenë një<5 Përgjigjet

  1. Cila është motoja juaj në jetë?

  Motoja ime në jetë është të qëndroj gjithmonë pozitiv dhe të jem mirënjohës për atë që kam. Është e rëndësishme të mbani mend se jeta është një dhuratë dhe të vlerësoni çdo moment. Do të ketë ulje-ngritje, por është e rëndësishme të qëndroni të fortë dhe të mos hiqni dorë kurrë nga vetja.

  2. Çfarë do të thotë motoja juaj për ju?

  Motoja ime është “Bëju të tjerëve ashtu siç do të doje që ata të të bëjnë ty”. Për mua, kjo do të thotë se duhet t'i trajtoj gjithmonë të tjerëttë njëjtin respekt, mirësi dhe konsideratë që do të doja të më tregonin. Ne të gjithë duhet të përpiqemi të jetojmë sipas këtij rregulli të thjeshtë të artë.

  3. Si e dolët me moton tuaj?

  Unë ndoqa procesin e stuhisë së ideve dhe shënova përgjigjet e mia kryesore derisa më në fund gjeta një që më pëlqente.

  4. A mendoni se motot janë të rëndësishme?

  Motot janë të rëndësishme sepse i ndihmojnë individët të jetojnë sipas një sërë standardesh ose vlerash. Për shembull, motoja e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara është "Bëhu gjithçka që mund të jesh". Kjo do të thotë që ushtarët në Ushtri duhet të përpiqen të jenë më të mirët që munden. Motot i ndihmojnë njerëzit të qëndrojnë të fokusuar në atë që është e rëndësishme për ta dhe i motivojnë ata të jetojnë sipas potencialit të tyre.

  Përmbledhje

  Zgjedhja e një motoje duhet të jetë një proces argëtues me të cilin mund të merrni kohën tuaj. Mos u ndjeni nën presion për ta bërë këtë dhe për të pastruar pluhurin; merrni frymëzim nga aspekte të jetës suaj që ju pëlqejnë dhe ndiheni fort për të. Zgjidhni atë që ju rezonon dhe shkoni për të, nëse me kalimin e kohës mendoni se nuk ju pëlqen ose se nuk ju bën më rezonancë, mos ngurroni ta ndryshoni atë. Nëse ju ka pëlqyer leximi i këtij artikulli, ju lutemi shikoni gjëra të tjera interesante këtu.
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.