Pse njerëzit i injorojnë tekstet (Zbuloni arsyen e vërtetë)

Pse njerëzit i injorojnë tekstet (Zbuloni arsyen e vërtetë)
Elmer Harper

Mund të jetë e bezdisshme kur dikush injoron mesazhin tuaj me tekst, por nuk do të thotë domosdoshmërisht se po ju shmanget. Ka shumë arsye pse kjo mund të ndodhë dhe ne kemi renditur 7 nga ato kryesore më poshtë.

Arsyeja kryesore pse njerëzit nuk lexojnë mesazhe me tekst është se ata janë të zënë. Nëse ata janë në punë, në kolegj ose duke bërë punët e shtëpisë, atëherë zakonisht nuk kanë kohë për të shqyrtuar tekstet e tyre. Kur dërgoni një mesazh, duhet të lini 24 orë për një përgjigje përpara se të filloni të shqetësoheni ose të mërziteni.

Text-ja mund të jetë një mjet i shkëlqyeshëm për të komunikuar me miqtë dhe anëtarët e familjes, por ka disa rregulla që duhet të vendosni për të krijuar një komunitet harmonik. Më vonë në postim, ne do të shqyrtojmë rregullat që mund të vendosni për ta mbajtur grupin tuaj në rrugën e duhur. Më pas, do të hedhim një vështrim në 7 arsyet kryesore pse njerëzit i shpërfillin mesazhet në radhë të parë.

  1. Janë të zënë.
  2. Nuk e kanë telefonin me vete.
  3. Thjesht nuk duan të flasin.
  4. Mesazhi është shumë i gjatë. 5> Ata po ju shmangin.
  5. Sapo u zgjuan.

Ata janë të zënë.

Nëse dikush ju injoron kur ju dërgon mesazhe, ka më shumë gjasa që të jetë i zënë. Mendoni nëse është mesi i natës apo i ditës, a do të mund të dërgonin mesazhe? Ndoshta ata ishin duke fjetur ose duke punuar dhe nuk mund të përgjigjeshin në kohë. Një arsye tjetër mund të jetë ajoata ishin në modalitetin jo shqetësues kur morën mesazhin tuaj si kur jeni duke vozitur.

Telefoni i tyre ishte në heshtje dhe nuk merrte mesazhe. Ka shumë arsye pse dikush mund të mos i përgjigjet mesazhit tuaj me tekst menjëherë. Këshilla ime do të ishte të prisni 24 orë.

Ata nuk e kanë telefonin me vete.

Mund të jetë kaq e thjeshtë, ata e kanë harruar telefonin e tyre, e kanë humbur ose bateria ka humbur. Përsëri zbatohet rregulli 24 orësh (më shumë për këtë më poshtë)

Ata thjesht nuk duan të flasin. (Mood i ndyrë)

Ka raste në jetën tonë kur thjesht duam të mbetemi vetëm. Injorimi i një mesazhi me tekst ose thjesht mospërgjigja mund të jetë një mënyrë për të rregulluar gjendjen shpirtërore të atij personi. Ata mund të përgjigjen kur ndihen më mirë. Shumë ekspertë këshillojnë të mos u përgjigjeni mesazheve kur jeni në humor të keq. Gjëja për të menduar është se çfarë ka ndodhur për ta vënë atë person në humor. Kjo duhet t'ju japë përgjigjen tuaj

Mesazhi është shumë i gjatë.

A keni dërguar një mesazh vërtet të gjatë? Nëse keni, mund t'u duhet kohë për ta lexuar, për ta tretur dhe më pas për t'u përgjigjur.

Shiko gjithashtu: Kur një djalë ju përqafon me të dy krahët (lloji i përqafimit)

Ata nuk dinë si të përgjigjen.

Mund të jetë e vështirë të dish se çfarë të thuash në situata të vështira ose emocionale, kështu që ndonjëherë një person mund të mos përgjigjet për këtë arsye. Nëse dikush nuk mund të gjejë fjalët për të thënë, atëherë mesazhi i tij mund të keqinterpretohet nga marrësi.

Ata po ju shmangin.

Po, ashtu është. Ata mund të shmanginju! A u keni bërë ndonjë padrejtësi atyre, apo keni thënë diçka të parregullt? Nëse keni, atëherë shmangia nga ju mund të jetë mënyra e tyre për t'u përballur me ju.

Ata sapo u zgjuan.

E di kur zgjohem, nuk e shikoj telefonin tim për gjysmën e parë të ditës. Ndonjëherë më vjen një mesazh me tekst dhe mund të mos përgjigjem menjëherë. Ndonjëherë i harroj gjithçka derisa të kthehem përsëri te telefoni im. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të lini 24 orë për t'u përgjigjur.

Kuptoni rregullin 24 orësh.

Ok, ky është me të vërtetë i thjeshtë: nëse nuk keni dërguar ndonjë rregull në grupin tuaj të miqve ose grupin e familjes përpara se të hidhni armën, duhet t'i lini një personi 24 orë që t'i përgjigjet një mesazhi me tekst. Mund të ketë shumë arsye pse një person mund të mos përgjigjet dhe duke pritur që ai të kthehet tek ju, mund t'ju kursejë shumë stres dhe rëndim.

Mbroni shëndetin tuaj mendor.

Kur bëhet fjalë për njerëzit që injorojnë mesazhet me tekst, kjo mund t'ju lërë të lodhur mendërisht dhe të frustruar. Nëse një mik personal ose një anëtar i familjes vazhdon të injorojë mesazhet tuaja, mund të jetë për shkak se ata po luajnë me ju ose sepse nuk ju pëlqejnë.

Sido që të jetë arsyeja që ata po i injorojnë mesazhet tuaja me tekst, ju duhet të mbroni shëndetin tuaj mendor, unë e kam bërë këtë me shumë nga miqtë e mi të vjetër dhe disa anëtarë të familjes duke i bllokuar ose duke i fshirë nga telefoni im përse vetëm ky person do të ishte këshilla.

mesazhe.

Shiko gjithashtu: 100 fjalë negative që fillojnë me W (me përkufizime)

Një shembull në jetën time, shoku im më i mirë nuk do të merrte kurrë telefonatat e mia dhe nuk do të më thërriste kurrë. Më zhgënjeu shumë dhe ndikoi shumë në shëndetin tim mendor, por e doja aq shumë sa duhej të gjeja një mënyrë për të komunikuar në nivelin e tij që funksiononte për ne të dy.

Dhe kur pata një bisedë personalisht me shokun tim më të mirë kuptova se ai ishte më i mirë në dërgimin e mesazheve sesa telefonatat, dhe ne kishim një rregull shumë më të mirë për të qeshur me të. marrëdhënie për këtë ndryshim të vogël. Unë rekomandoj fuqimisht të shikoni postimin tim mbi gjuhën dixhitale të trupit nëse jeni të interesuar. Kjo do të ofrojë një kuptim shumë më të mirë të temës!

Ndonjëherë, të kesh një bisedë është një mënyrë më e mirë për të gjetur mënyrën më të mirë për të komunikuar mes njerëzve.

Pyetjet e bëra më shpesh.

Pse dikush do ta injorojë tekstin tuaj?

Ka shumë arsye pse dikush mund ta shpërfillë tekstin tuaj. Ata mund të jenë të zënë dhe të mos kenë kohë për t'u përgjigjur, ose thjesht mund të mos jenë të interesuar për atë që keni për të thënë. Nëse vazhdoni të dërgoni tekste që shpërfillen, mund të jetë një ide e mirë të merrni sugjerimin dhe të ndaloni dërgimin e mesazheve atij personi.

A është mosrespektim injorimi i një teksti?

Po, injorimi i një teksti është mungesë respekti. Kjo tregon se nuk jeni të interesuar për atë që personi tjetër ka për të thënë dhe se nuk e vlerësoni kohën e tij osepërpjekje. Kjo mund të jetë e dëmshme për personin tjetër dhe t'i bëjë ata të ndihen të parëndësishëm. Por gjithçka varet nga konteksti rreth tyre dhe jo nga dërgimi i mesazheve. Mund të ketë shumë arsye të ndryshme për këtë. Duhet ta kuptoni vetë përpara se të merrni një vendim.

Çfarë thoni kur dikush injoron tekstin tuaj?

Kur dikush e injoron tekstin tuaj, ju mund të ndiheni të lënduar ose të refuzuar. Ju mund të pyesni veten se çfarë keni bërë gabim ose nëse personi është i zemëruar me ju. Nëse doni të dini se çfarë po ndodh, mund të provoni ta pyesni drejtpërdrejt personin nëse është mirë ose nëse po ndodh diçka për të cilën duhet të dini. Megjithatë, nuk duhet të jeni shumë shtytës - jepini atyre pak hapësirë ​​nëse kanë nevojë dhe provoni përsëri më vonë përdorni rregullin 24-orësh përpara se të përgjigjeni përsëri.

Si e trajtoni nëse jeni injoruar?

Injorimi mund të ndihet i lëndueshëm dhe zhgënjyes. Mund të jetë joshëse të reagosh duke u përpjekur për të tërhequr vëmendjen e personit, por kjo shpesh thjesht e përkeqëson situatën. Në vend të kësaj, përpiquni të kuptoni pse personi po ju injoron. Ndoshta ata po kalojnë një kohë të vështirë dhe kanë nevojë për hapësirë. Ose ndoshta ata thjesht nuk dinë si të sillen me ju. Cilado qoftë arsyeja, përpiquni të jeni të kuptueshëm dhe të durueshëm. Nëse personi është një mik i ngushtë ose një anëtar i familjes, ju mund t'i flisni me butësi se si po ju bën të ndiheni injorimi i tij.

A duhet të dërgoj mesazhe përsëri nëse nuk ka përgjigje?

Nëse nuk nuk merrni një përgjigje për tuajmesazh me tekst, mund të pyesni nëse duhet të shkruani përsëri. Ka disa gjëra që duhen marrë parasysh përpara se të dërgoni një mesazh tjetër. Nëse keni dërguar një mesazh të sjellshëm dhe ka kaluar një kohë e arsyeshme, atëherë ndoshta është në rregull të dërgoni një mesazh tjetër. Megjithatë, nëse po i dërgoni mesazhe dikujt që nuk e njihni mirë, ose nëse keni dërguar një mesazh që mund të interpretohet si nevojtar ose i lidhur, atëherë është më mirë t'i lini personit pak hapësirë ​​dhe të mos i shkruani përsëri.

Mendimet përfundimtare.

Kur vjen puna përse një person i shpërfill tekstet tuaja, mund të ketë shumë kuptime të ndryshme. Këshilla ime do të ishte të lini 24 orë në mënyrë që ata të mund të kthehen tek ju. Nëse ata nuk përgjigjen brenda 24 orëve, atëherë e dini se diçka po ndodh dhe ju takon juve ta kuptoni vetë. Nëse e keni gjetur të dobishëm këtë postim, atëherë ju lutemi shikoni postimet e tjera të ngjashme në këtë faqe interneti. Deri herën tjetër, argëtohuni dhe qëndroni të sigurt.
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.