Si të zhvilloni një sens humori

Si të zhvilloni një sens humori
Elmer Harper

Tabela e përmbajtjes

Ka disa mënyra për të zhvilluar një sens humori. Ju mund të keni parë njerëz që janë në gjendje të bëjnë shaka dhe të kalojnë një kohë të mirë me të tjerët, duket si një dhuratë nga perënditë. Por nuk ishte gjithmonë kështu, ata duhej të mësonin dhe zhvillonin teknika me kalimin e kohës, mund të duket sikur erdhi natyrshëm, por rrallë ndodh kështu. Në këtë postim, ne do të hedhim një vështrim në 13 nga mënyrat më të zakonshme për të zhvilluar një sens të shkëlqyer humori për t'i bërë njerëzit të qeshin.

Të kesh një sens humori është e rëndësishme për shumë arsye. Mund t'ju bëjë më tërheqës, t'ju ndihmojë të qetësoni situatat e tensionuara dhe thjesht ta bëjë jetën më të këndshme. Nëse doni të zhvilloni një sens të mirë humori, filloni duke shikuar komedi stand-up dhe filma klasikë komedikë. Kushtojini vëmendje asaj që ju bën të qeshni dhe përpiquni t'i përfshini ato elemente në shakatë tuaja. Gjithashtu, mos kini frikë të jeni sarkastik – shpesh është mënyra më e shpejtë për ta bërë dikë të qeshë. Më në fund, përpiquni të shihni anën qesharake të jetës – edhe kur gjërat janë të vështira, zakonisht ka diçka për të qeshur.

Më kujtohet një herë kur lyva me bojë në të gjithë fytyrën time në punë dhe një djalë filloi të qeshte me mua sikur të ishte gjëja më qesharake në botë. Në vend që të mërzitesha për këtë, unë qesha me veten dhe kjo e shpërndau situatën dhe tregoi se kisha një sens të shkëlqyeshëm humori. Ju mund ta përdorni humorin në mënyra të ndryshme, për shembull, keni humor sarkastik, një sens të mprehtëshakatë janë të përshtatshme. Nëse mund t'i bëni të gjithë të qeshin, tensioni do të zhduket dhe të gjithë do të jenë në gjendje të relaksohen dhe të kënaqen.

Mendimet përfundimtare

Kur vjen puna për të gjetur sensin tuaj të humorit, ka disa mënyra të ndryshme për ta bërë këtë. Këshilla jonë do të ishte të zbuloni se çfarë ju bën të qeshni dhe ta bëni këtë më shpesh. Shpresojmë që të keni shijuar duke lexuar këtë postim dhe të keni gjetur përgjigjen që keni kërkuar deri herën tjetër, faleminderit që lexoni.

e humorit, duke u zhytur në humor, do të gjeni nuanca të vogla dhe mënyra delikate për të thënë një shaka për të përfituar sa më shumë të qeshura prej saj.

14 mënyra për të zhvilluar një sens të mirë humori për t'i bërë njerëzit të qeshin.

 1. Shiko komedi në YouTube.
 2. Shiko komedi në YouTube.
 3. Shiko komedi në YouTube.
 4. <3Go shfaqje të mira. Performoni në netët Standup.
 5. Merrni një kurs në internet për komedi
 6. Jini pranë, njerëz qesharak.
 7. Mos e merrni veten shumë seriozisht.
 8. Shihni humorin në situatat e përditshme.
 9. Shihni humorin në situatat e përditshme.
 10. Praktikoni duke i bërë të tjerët të qeshni.
 11. Dëgjoni podkastet e humoristit
 12. Studioni shakatë dhe përpiquni të kuptoni se çfarë i bën ato qesharake
 13. Praktikoni të jeni qesharak vetë.
 14. Kuptoni kohën.

Shiko komeditë në YouTube. Duke parë njerëzit e tjerë si qesharak, ju mund të mësoni se çfarë i bën gjërat qesharake dhe të filloni ta shihni botën në një mënyrë më humoristike. Për më tepër, dihet se e qeshura ka përfitime pozitive për shëndetin fizik dhe mendor, kështu që shikimi i komedive në YouTube mund të jetë gjithashtu i mirë për shëndetin tuaj!

Bëhu një vëzhgues i mirë.

Për të zhvilluar një sens humori, është e rëndësishme të jesh një vëzhgues i mirë. Kushtojini vëmendje botës përreth jush dhe kërkoni anën qesharake të gjërave. Kur gjen diçkaqë të bën të qeshësh, ndaje me të tjerët. Mos kini frikë të eksperimentoni dhe provoni gjëra të reja. Sa më shumë të eksploroni, aq më shumë ka të ngjarë të gjeni diçka që ju gudulis kockën qesharake.

Shkoni në shfaqje humoristike.

Nuk ka asgjë si një e qeshur e mirë për t'ju lehtësuar ditën dhe për të përmirësuar disponimin tuaj. Nëse po kërkoni të zhvilloni një sens humori, një mënyrë e shkëlqyer për ta bërë këtë është të shkoni në shfaqje komedi. Të shohësh live stand-up është një mënyrë e shkëlqyer për të vlerësuar lloje të ndryshme humori dhe për të mësuar se çfarë të bën të qeshësh. Plus, është thjesht një natë argëtuese!

Performoni në shfaqje Standup.

Për të zhvilluar një sens humori, filloni duke parë shfaqje komedi stand-up dhe duke mbajtur shënim atë që ju bën të qeshni. Pastaj, përpiquni të përfshini disa nga ato elemente në jetën dhe bisedat tuaja. Për shembull, nëse ju duken lojëra fjalësh qesharake, provoni t'i bëni vetë disa. Për më tepër, përpiquni të jeni mendjehapur dhe mendjelehtë në jetën tuaj të përditshme dhe në ndërveprimet me të tjerët. Përqafoni veçoritë dhe papërsosmëritë tuaja dhe mos e merrni veten shumë seriozisht. Me kalimin e kohës dhe praktikës, ju mund të zhvilloni një sens të shkëlqyeshëm humori që do ta bëjë jetën më të këndshme për veten dhe ata përreth jush. Shkoni në disa netë të hapura me mikrofon për të parë se si ndesheni.

Merrni një kurs online për komedinë.

Nëse doni të mësoni se si të jeni qesharak, një mënyrë e shkëlqyer është të ndiqni një kurs online për komedinë. Kjo mund t'ju ndihmojë të zhvilloni sensin tuaj të humorit, dhe gjithashtuju jap disa mjete praktike për të shkruar shaka dhe për t'i dhënë ato në mënyrë efektive. Kursi mund të mbulojë gjithashtu tema si koha dhe shpërndarja komike, improvizimi dhe krijimi i personazheve.

Jini përreth, njerëz qesharak.

Një nga mënyrat më të mira për të zhvilluar një sens humori është të jeni pranë njerëzve qesharak. Nëse jeni të rrethuar vazhdimisht nga njerëz që ju bëjnë të qeshni, ka më shumë gjasa të filloni ta shihni botën në një mënyrë më qesharake vetë. Ekziston një thënie e vjetër që ju jeni ai me të cilin e rrethoni veten, kjo vlen edhe për komedinë.

Mos e merrni veten shumë seriozisht. Si të zhvilloni një sens humori.

Mos e merrni veten shumë seriozisht. Është e rëndësishme të jeni në gjendje të qeshni me veten dhe të mos e merrni veten shumë seriozisht gjatë gjithë kohës. Zhvillimi i një sensi humori mund t'ju ndihmojë të lehtësoheni në situata që përndryshe mund të jenë stresuese ose dërrmuese. Kur mund të gjeni humor në një situatë, mund t'ju ndihmojë të relaksoheni dhe t'i shihni gjërat në një dritë të re. Të mësosh të qeshësh me veten është gjithashtu një shenjë pjekurie dhe vetëbesimi, kështu që është padyshim diçka për të cilën ia vlen të përpiqesh.

Shiko humorin në situatat e përditshme.

Disa njerëz janë natyrshëm qesharak dhe mund ta shohin humorin në situatat e përditshme, ndërsa të tjerë mund të kenë nevojë të punojnë pak më shumë për të. Nëse dëshironi të zhvilloni sensin e humorit, filloni duke kërkuar anën qesharake të gjërave në jetën tuaj të përditshme. Kushtojini vëmendje momenteve qesharakenë filma dhe shfaqje televizive dhe kërkoni mundësi për të qenë të zgjuar në bisedat tuaja. Kur ju duket diçka qesharake, mos kini frikë të qeshni me zë të lartë—është e shëndetshme dhe ngjitëse!

Praktikoni t'i bëni të tjerët të qeshin.

Një mënyrë për të praktikuar t'i bëni të tjerët të qeshin është të shikoni shfaqje komedi dhe filma. Kushtojini vëmendje asaj që ju bën të qeshni dhe më pas përpiquni t'i rikrijoni ato situata me miqtë ose familjen tuaj. Një mënyrë tjetër për të praktikuar është të tregosh shaka. Jo të gjithë janë natyrshëm qesharak, por sa më shumë të praktikoni, aq më mirë do të bëheni. Së fundi, përpiquni të jeni mendjehapur dhe të shihni humorin në situatat e përditshme. Jeta është shumë e shkurtër për të qenë gjithmonë serioz!

Mos ki frikë të qeshësh me veten.

Mos ki frikë të qeshësh me veten. Është një shenjë e vetëbesimit dhe vetëbesimit të mirë. Nëse mund të qeshni me veten, kjo do të thotë se jeni rehat në lëkurën tuaj. Plus, është një mënyrë e shkëlqyer për të qetësuar situatat e sikletshme dhe për të lehtësuar disponimin. Për të zhvilluar një sens humori, filloni duke vëzhguar atë që ju bën të qeshni. Kushtojini vëmendje llojit të shakave që ju bëjnë të qeshni dhe përpiquni t'i përfshini ato në jetën tuaj të përditshme. Gjithashtu, mos e merrni veten shumë seriozisht gjatë gjithë kohës - mësoni të qeshni me gabimet tuaja dhe shijoni çuditjet e vogla të jetës. Me pak përpjekje, do të bëni shaka si profesionist në një kohë të shkurtër!

Dëgjoni podkastet e komedianëve.

Dëgjimi i podkasteve të komedianëve është një mënyrë e shkëlqyer për tëzhvillojnë një sens humori. Duke dëgjuar se si ata thonë shaka dhe e shohin botën, ju mund të filloni ta shihni vetë botën në një mënyrë më qesharake. Mund të jetë gjithashtu e dobishme të dëgjoni më shumë se një aktor humori, në mënyrë që të mund të merrni një shumëllojshmëri këndvështrimesh për atë që është qesharake.

Studioni shakatë dhe përpiquni të kuptoni se çfarë i bën ato qesharake.

Humori është një temë komplekse dhe shpesh subjektive, por ka disa gjëra të përgjithshme që mund të bëni për t'u bërë më qesharak. Një mënyrë është të studioni shakatë dhe të përpiqeni të kuptoni se çfarë i bën ato qesharake. Kjo mund të duket si një detyrë e frikshme, por në fakt nuk është aq e vështirë. Filloni duke parë strukturën e shakave. Shumë shaka ndjekin një format të thjeshtë: konfigurim, vijë punuese. Konfigurimi zakonisht prezanton një personazh ose situatë, ndërsa vija me grusht jep vijën e shakasë.

Ajo që e bën një shaka qesharake mund të ndryshojë në varësi të audiencës, por ka disa elementë të zakonshëm që shpesh funksionojnë. Këto përfshijnë papritshmërinë, mospërputhjen dhe absurditetin. Nëse mund të gjeni mënyra për t'i përfshirë këto në shakatë tuaja, ka të ngjarë të jeni më qesharak. Natyrisht, praktika e bën të përsosur, kështu që mos kini frikë të eksperimentoni dhe provoni lloje të ndryshme shakash derisa të gjeni atë që funksionon për ju.

Është e rëndësishme të mbani mend se jo të gjithëve do t'i duken të njëjtat gjëra qesharake si ju. Eshte ne rregull! Për sa kohë që po kënaqeni, kjo është gjithçka që ka rëndësi.

Shiko gjithashtu: Pse djemtë nuk duan të qetësohen? (Presioni)

Praktikoni të jeni qesharak vetë.

Njëri.mënyra për të zhvilluar një sens humori është të praktikoni të jeni qesharak vetë. Kjo mund të duket kundërintuitive, por nëse mund ta bëni veten të qeshni, ka më shumë gjasa të jeni në gjendje të bëni edhe të tjerët të qeshin. Filloni duke menduar për situata që janë në thelb qesharake, të tilla si dikush që rrëshqet mbi një lëvozhgë bananeje. Më pas, përpiquni të gjeni një mënyrë humoristike për të përshkruar situatën. Për shembull, ju mund të thoni, "Ai ishte aq i zënë duke parë se ku po ecte sa nuk e pa lëkurën e bananes në rrugën e tij." Duke praktikuar ta bëni veten të qeshni, do të jeni më të pajisur për t'i bërë të tjerët të qeshin kur të shfaqet mundësia.

Kuptoni kohën.

Për të zhvilluar një sens humori, duhet të kuptoni kohën. Kjo do të thotë të jesh në gjendje të dallosh kur dikush bën shaka dhe kur është serioz. Do të thotë gjithashtu të dish kur të qeshësh dhe kur të mbash një fytyrë të drejtë. Nëse mund t'i zotëroni këto gjëra, atëherë do të jeni në rrugën e duhur për t'u bërë vetë qesharak. Ka të bëjë gjithashtu me paraqitjen e shakasë dhe në vendin e duhur në kohën e duhur.

Në vijim do të hedhim një vështrim në disa nga pyetjet më të zakonshme.

Shiko gjithashtu: Prekja e gjuhës së trupit tuaj të shpatullave (mund të largojë lojën)

pyetjet e bëra më shpesh

Çfarë është sensi i humorit?

Një sens humori është aftësia për të gjetur argëtim në situatat e përditshme dhe për të qeshur. Thuhet shpesh se sensi i humorit është një nga cilësitë më të rëndësishme të një personi. Një sens humori mund t'i ndihmojë njerëzit të përballen me tësituata të vështira, bëni miq lehtësisht dhe jini më të suksesshëm në jetë.

Si mund ta ndryshojë jetën tuaj një sens i mirë humori?

Një sens i mirë humori mund të ndryshojë jetën tuaj duke ju bërë të aftë të qeshni në situata të pafavorshme, të shihni anën qesharake të gjërave dhe të argëtoheni më shumë në përgjithësi. Zhvillimi i ndjenjës së humorit kërkon praktikë, por ia vlen përpjekja. Njerëzit me sens të mirë humori kanë më shumë gjasa të jenë të suksesshëm në jetë, të gëzojnë shëndet më të mirë dhe të kenë marrëdhënie më të forta.

Këshilla për zhvillimin e sensit të humorit

Nëse doni të zhvilloni sensin e humorit, ka disa gjëra që mund të bëni. Së pari, përpiquni të shihni anën qesharake të gjërave. Jeta është plot me ulje dhe ngritje, dhe nëse mund të gjeni humor në situatë, mund t'ju ndihmojë të kaloni periudha të vështira. Së dyti, tregoni histori qesharake. Të gjithë kanë një histori qesharake për të ndarë, kështu që mos kini frikë të ndani tuajën. Së fundi, mos e merrni veten shumë seriozisht. Nëse mund të qeshni me veten tuaj, të tjerët do të kenë më shumë gjasa të qeshin me ju. Nëse i mbani parasysh këto gjëra, do të jeni në rrugën tuaj për të zhvilluar një sens të mirë humori.

a është e mundur të zhvillohet një sens humori?

Po, është e mundur të zhvillohet një sens humori. Ndjenja e humorit është diçka që mund të mësohet dhe zhvillohet me kalimin e kohës. Është një aftësi e vlefshme të kesh, pasi mund të të ndihmojë të lidhesh me të tjerët, të qetësosh situatat e vështira dhe thjesht të bësh jetënmë të këndshme. Ka shumë mënyra për të përmirësuar sensin tuaj të humorit, të tilla si leximi i shakave ose shikimi i shfaqjeve humoristike. Me pak përpjekje, mund ta zhvilloni këtë aftësi të rëndësishme dhe të shtoni pak të qeshura në jetën tuaj.

si e zhvilloni ndjenjën e humorit në vendin e punës?

Nuk ka asnjë përgjigje të vetme për të gjithë këtë pyetje, pasi mënyra më e mirë për të zhvilluar sensin e humorit në punë do të ndryshojë në varësi të individit dhe vetë vendit të punës. Megjithatë, disa këshilla se si të zhvilloni një sens humori në punë përfshijnë: njohjen me kolegët tuaj dhe çfarë i bën ata të qeshin, gjetjen e gjuhës së përbashkët me kolegët përmes interesave të përbashkëta dhe vëzhgimin e kulturës së vendit të punës për të parë se çfarë lloj humori zakonisht pranohet mirë. Duke ndërmarrë këto hapa, mund të filloni të zhvilloni një sens humori që do t'ju ndihmojë të shijoni më shumë jetën tuaj të punës dhe të krijoni marrëdhënie më të mira me ata që ju rrethojnë.

Përfitimet e një sensi të mirë humori.

Një sens i mirë humori është një nga përfitimet më të mira që një person mund të ketë. Kjo ju lejon të qeshni me veten dhe botën përreth jush. Gjithashtu ju bën më të aftë për të qeshur me të tjerët, gjë që mund të çojë në marrëdhënie më të mira.

Si ta përdorni humorin në situata të tensionuara.

Në situata të tensionuara, humori mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar gjendjen shpirtërore dhe për të shpërndarë tensionin. Kur përdorni humor, është e rëndësishme të jeni të ndjeshëm ndaj situatës dhe të siguroheni që ju
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.