A është e çuditshme të buzëqeshësh pa shfaqur dhëmbë (Lloji i buzëqeshjes)

A është e çuditshme të buzëqeshësh pa shfaqur dhëmbë (Lloji i buzëqeshjes)
Elmer Harper

A keni vënë re dikë duke buzëqeshur pa treguar dhëmbët apo jeni ju personi që përpiqet të mos tregojë dhëmbët tuaj dhe pyet veten nëse është e çuditshme? Nëse është kështu, ju keni ardhur në vendin e duhur për ta kuptuar këtë. Në postim, do të shikojmë pse dikush do ta bënte këtë sjellje nga këndvështrimi i gjuhës së trupit dhe fizikës.

A është e çuditshme të buzëqeshësh pa treguar dhëmbët? Vërtet varet nga konteksti dhe situata. Për shembull, nëse takoni dikë për herë të parë, një buzëqeshje me gojë të mbyllur mund të jetë për shkak se jeni të zënë ngushtë se si duken dhëmbët tuaj. Sidoqoftë, nëse thjesht po shijoni një moment të qetë me veten tuaj, një buzëqeshje me gojë mbyllur mund të jetë krejtësisht e natyrshme. Në përgjithësi, është krejtësisht e pranueshme të buzëqeshësh pa treguar dhëmbë, për sa kohë që konteksti është i përshtatshëm.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë kontakti i zgjatur me sy? (Përdor kontaktin me sy)

Për të kuptuar pse dikush do të buzëqeshë pa treguar dhëmbët, duhet të marrim parasysh kontekstin e situatës së tij për të kuptuar mirë se si ndihen>Ata nuk ju pëlqejnë.

Të nxjerrin dhëmbët në siklet.

Shumë njerëz kanë turp të tregojnë dhëmbët e tyre kur buzëqeshin pasi mund të kenë dhëmbë të shtrembër. Ata mendojnë se duket e çuditshme ose e çuditshme. Por e vërteta është se ka shumë lloje të ndryshme buzëqeshjesh, dhe jo të gjithapërfshijnë shfaqjen e dhëmbëve. Në fakt, disa nga buzëqeshjet më të vërteta dhe më të bukura nuk tregojnë fare dhëmbë. Pra, nëse jeni të vetëdijshëm për dhëmbët tuaj, mos u shqetësoni – prapë mund të kënaqeni duke buzëqeshur pa u shqetësuar për pamjen tuaj.

Ata mendojnë se kanë ushqim në dhëmbët e tyre.

Shumë njerëz mendojnë se kanë ushqim në dhëmbët e tyre kur buzëqeshin pa treguar dhëmbët. Kjo është për shkak se kur buzëqeshim, dhëmbët tanë janë zakonisht gjëja e parë që njerëzit shohin. Megjithatë, ka shumë lloje të ndryshme buzëqeshjesh dhe jo të gjitha përfshijnë shfaqjen e dhëmbëve tanë. Në fakt, ka disa kultura ku konsiderohet e vrazhdë të tregosh dhëmbët kur buzëqesh. Pra, nëse buzëqesh pa treguar dhëmbët, mos u shqetëso – nuk je i çuditshëm, thjesht po ndjek një normë të ndryshme kulturore!

Ata po shtirin një buzëqeshje.

Të gjithë e kemi parë më parë: dikush që shtiron një buzëqeshje. Por pse njerëzit e bëjnë këtë? A është kjo sepse ata nuk janë vërtet të lumtur, apo thjesht po përpiqen të jenë të sjellshëm?

Ka disa arsye pse dikush mund të bëjë një buzëqeshje të shtirur. Ndoshta ata ndihen të trishtuar ose të dëshpëruar dhe nuk duan të tregojnë emocionet e tyre të vërteta. Ose, ata mund të fshehin diçka nga të tjerët. Ndoshta ata janë të turpëruar ose të vetëdijshëm për dhëmbët e tyre. Cilado qoftë arsyeja, bërja e një buzëqeshjeje është zakonisht një shenjë se diçka nuk është në rregull.

Nëse shihni dikë duke shtirë një buzëqeshje, përpiquni të jeni të kuptueshëm. Ata thjesht mund tëtë kesh një ditë të keqe. Por nëse shihni dikë duke buzëqeshur pa treguar dhëmbët, mund të ia vlen të pyesni nëse është mirë. Ka shumë mundësi që ata të mos jenë aq të lumtur sa duken.

Ata nuk ju pëlqejnë.

Nëse nuk buzëqeshni duke treguar dhëmbët, disa njerëz mund të mendojnë se nuk po buzëqeshni vërtet. Mund të duket sikur po përpiqeni të jeni serioz ose jo miqësor.

Në vijim do të shqyrtojmë disa pyetje të bëra më shpesh.

Pyetjet e bëra më shpesh.

A është mirë të buzëqeshni pa treguar dhëmbë?

Buzëqeshja është e mirë për shëndetin tuaj dhe mund t'ju bëjë të ndiheni më të lumtur, por ju nuk duhet t'i tregoni gjithmonë dhëmbët. Në fakt, ndonjëherë është më mirë të buzëqeshni pa treguar dhëmbët. Një "buzëqeshje Duchenne", e quajtur sipas mjekut francez që e përshkroi për herë të parë, përfshin përdorimin e të gjithë muskujve të fytyrës, duke përfshirë edhe ata rreth syve, për të krijuar një pamje të vërtetë lumturie. Kjo lloj buzëqeshjeje është lidhur me rritjen e ndjenjave të kënaqësisë dhe uljen e ndjenjave të dhimbjes. Kështu që herën tjetër që ndiheni të dëshpëruar, provoni të buzëqeshni pa treguar dhëmbët – thjesht mund t'ju ndihmojë të ndiheni më mirë.

Si mund të buzëqesh bukur pa dhëmbë?

Ka shumë mënyra për të buzëqeshur bukur pa dhëmbë. Një mënyrë është të përkulni buzët në mënyrë që dhëmbët tuaj të mos shfaqen. Kjo do t'ju japë një pamje të ëmbël dhe të pafajshme. Përdorni sytë kur buzëqeshni dhe sigurohuni që të jetënjë buzëqeshje e vërtetë Duchenne. Shikoni Si t'i bëni njerëzit si ju (Made Easy) për më shumë informacion mbi këtë temë.

Cili lloj buzëqeshjeje është më tërheqëse?

Ka shumë lloje të ndryshme buzëqeshjesh, por cila është më tërheqëse? Sipas një studimi të fundit, lloji më tërheqës i buzëqeshjes është buzëqeshja e vërtetë. Kjo lloj buzëqeshje karakterizohet nga një kërcitje e lehtë e syve dhe një kthesë e vogël e qosheve të gojës. Është një buzëqeshje e ngrohtë dhe miqësore që i bën njerëzit të ndihen rehat dhe të angazhuar.

Çfarë është një buzëqeshje natyrale?

Një buzëqeshje natyrale është ajo që nuk është e detyruar apo e rreme, por është një shprehje e vërtetë e lumturisë. Ai përfshin të gjithë fytyrën, nga sytë te goja, madje edhe faqet dhe vetullat. Një buzëqeshje e natyrshme shpesh shoqërohet nga një ndjenjë e vërtetë gëzimi dhe lumturie.

Çfarë është një buzëqeshje e detyruar?

Një buzëqeshje e detyruar është një buzëqeshje që nuk është e vërtetë, por bëhet për t'u përpjekur dhe për t'u dukur i lumtur ose për të fshehur se si ndihet në të vërtetë personi. Buzëqeshjet e detyruara përdoren shpesh në situata kur dikush ndihet i pakëndshëm ose i pakënaqur, por nuk dëshiron ta shfaqë atë.

Shiko gjithashtu: Shenjat që ajo ju pëlqen (Gjuha e trupit femëror)

Si mund ta dalloni nëse është një buzëqeshje e vërtetë?

Një buzëqeshje e vërtetë do të ekspozojë dhëmbët dhe shpesh përfshin zbehjen e syve. Kërkoni linjat e këmbëve të sorrës në fund të çdo syri për të treguar nëse është një buzëqeshje e vërtetë apo jo. Është një shprehje e natyrshme që ështëvështirë të falsifikosh.

A është normale të mos buzëqeshësh me dhëmbë?

Jo, nuk është normale të mos buzëqeshësh me dhëmbë. Dhëmbët janë pjesë e natyrshme e buzëqeshjes dhe ndihmojnë për të treguar lumturinë. Pa dhëmbë, një buzëqeshje mund të duket e rreme ose e detyruar.

A është mirë të buzëqeshësh pa treguar dhëmbë?

Kjo varet nga konteksti dhe kultura në të cilën po ndodh buzëqeshja. Në disa kultura, buzëqeshja pa treguar dhëmbë konsiderohet e sjellshme dhe miqësore, ndërsa në të tjera mund të shihet si e pasinqertë apo edhe fyese. Në fund të fundit, është më mirë të bëni kujdes dhe të buzëqeshni vetëm pa treguar dhëmbë nëse jeni i sigurt se nuk do të ofendojë ose keqinterpretohet.

Mendimet përfundimtare.

Kur bëhet fjalë për të buzëqeshur pa treguar dhëmbë, nuk ka përgjigje të drejtë ose të gabuar. Buzëqeshjet dhe kuptimi i tyre në të vërtetë bazohen në kontekstin e situatës suaj dhe në marrëdhënien me personin ose njerëzit me të cilët po buzëqeshni.

Një buzëqeshje e mbyllur me gojë mund të duket si një buzëqeshje sarkastike ose e sjellshme. Shpresojmë se e keni gjetur përgjigjen e pyetjes suaj, ju gjithashtu mund ta gjeni këtë postim të dobishëm për një temë të ngjashme Body Language Buzët (Nuk mund ta thoni nëse buzët tuaja janë të mbyllura)
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.