Ar turime laisvą valią, ar viskas nulemta iš anksto!

Ar turime laisvą valią, ar viskas nulemta iš anksto!
Elmer Harper

Ar turime laisvą valią, ar viskas nulemta iš anksto?

Atsakymas į šį klausimą nėra lengvas. Tai priklauso nuo to, kuo tikite ir koks yra jūsų laisvos valios apibrėžimas.

Apie laisvos valios filosofiją diskutuojama jau daugelį amžių. Tai sudėtingas klausimas, į kurį galima atsakyti įvairiais būdais.

Pirmiausia turime suprasti, ką iš tikrųjų reiškia laisva valia. Laisva valia - tai gebėjimas pačiam priimti sprendimus ir nebūti veikiamam išorinių veiksnių. Tai idėja, kad mūsų sprendimai nėra iš anksto nulemti, o turime galią patys juos priimti.

Vieni žmonės teigia, kad neturime laisvos valios ir viskas mūsų gyvenime yra nulemta iš anksto, o kiti teigia, kad turime laisvą valią ir tai tik mūsų smegenų sukurta iliuzija.

Kai kurių dalykų gyvenime negalime kontroliuoti.

Kai kurių dalykų gyvenime negalime kontroliuoti, kad ir kaip norėtume juos pakeisti. Pavyzdžiui, negalime pasirinkti savo šeimos, vietos, kurioje gimėme, ar talentų, kuriais gimėme. Nepasirinkome, kad būtume įkeldinti į šią žemę, tad kaip galima tikėtis, kad rinksimės, kaip gyventi ir ar esame laimingi?

Taip pat yra dalykų, kurie buvo prieš mūsų pačių egzistavimą ir kurių negalime pakeisti. Pavyzdžiui, jei vaikystėje tėvai smurtavo prieš mus, galime įveikti traumą, bet negalime pakeisti to, kad tai įvyko.

Nors laisva valia reiškia galimybę rinktis, tai nebūtinai reiškia, kad gyvename visavertį gyvenimą. Daugelis žmonių paprasčiausiai priima racionalius sprendimus, remdamiesi tuo, kas jiems asmeniškai geriausia.

Prestižinį universitetą baigęs žmogus tikriausiai baigė todėl, kad sunkiai dirbo, kad įstotų, ir buvo patenkintas savo sprendimu.

Ir atvirkščiai, žmogus, baigęs mažiau prestižinį universitetą, tikriausiai taip pasielgė, nes nedėjo daug pastangų, kad įstotų į geresnę mokyklą, ir buvo nepatenkintas savo sprendimu. Abu šie pavyzdžiai yra laisvos valios panaudojimo produktyviam pasirinkimui pavyzdžiai, tačiau vienas rezultatas yra teigiamas, o kitas - neigiamas.

Taip pat žr: Ką reiškia, kai kas nors nuolat kartojasi?

Iš dalies ši diskusija tęsiasi jau daugelį metų dėl to, kad ją formuluojame objektyviais terminais. Laisva valia ar determinizmas.

Kas yra determinizmas ir kaip juo naudotis?

Determinizmas - tai idėja, kad viskas yra iš anksto nulemta ir viskas, kas vyksta, visada turėjo įvykti. Determinizmą galime panaudoti savo gyvenimui supaprastinti, nes žinome, kas įvyks, dar prieš tai, kai tai įvyksta.

Permąstykite klausimą.

Geriausias būdas nustatyti, ar turime laisvą valią, ar viskas nulemta iš anksto, yra pakeisti klausimo parametrus.

Klausimas, kurį turime sau užduoti yra "ar laisva valia, ar iš anksto nulemti rezultatai yra svarbesni jums patiems?"

Nuo to, kaip žiūrime į pasaulį, priklauso, ar tikime laisva valia, ar iš anksto nulemtais rezultatais. Atsakę į klausimą, kas jums svarbiau, automatiškai pateksite į vieną iš dviejų kategorijų - defetizmo arba siekiamybės kategoriją.

Kas yra pralaimėjimas?

Defetizmas - tai "neigiama" proto būsena, kai žmogus jaučiasi nesugebantis arba nevertas pasiekti savo tikslų. Paprastai jam būdingas bejėgiškumo ir savigailos jausmas.

Yra žmonių, kurie auga defetizmo sąlygomis. Viskas yra už jų pačių ribų; visą jų gyvenimą lemia kiti žmonės, mokykla, valdžia, žiniasklaida ir t. t. Niekas, išskyrus juos pačius.

Kas yra siekiamybė?

Siekiamybė - tai dvasinė būsena, kai turite tikslą, kurio siekiate, ir jaučiate, kad jūsų smegenys ir kūnas dirba išvien, kad tą tikslą pasiektumėte. Tai jausmas, kad esate ant kažko svarbaus slenksčio.

Tyrimai parodė, kad turintieji siekių dažniau sėkmingai įgyvendina savo užsibrėžtus tikslus.

Kita vertus, laisvos valios mąstymas turi ir neigiamų aspektų. Kai kurie žmonės per daug persistengė ir mano, kad gali pakeisti dalykus tiesiog apie juos galvodami.

Jei jiems kas nors gyvenime nepatinka, jie tiesiog turi pakeisti savo požiūrį į tai - gerai, tai gali suveikti 90 proc. atvejų, tačiau būna atvejų, kai viskas nesiseka, ir tai gali sukelti pyktį ar kartėlį.

Spręskite patys.

Turime patys nuspręsti, ar tikime determinizmu, ar laisva valia. Galime užduoti tokį klausimą: "Kiek mūsų gyvenimas labiau orientuotas į pralaimėjimą, o kiek iš tiesų priklauso nuo laisvos valios?"

Kai kuriems žmonėms reikia išeiti iš savo komforto zonos ir nustoti būti tokiais pralaimėtojais. Tai pusiausvyra tarp abiejų dalykų.

Atsakymas į klausimą, ar turime laisvą valią, ar ne, yra asmeninis pasirinkimas. Tik nuo jūsų priklauso, kaip norite žiūrėti į pasaulį arba ką norite pakeisti savyje, kad taptumėte visavertiškesniu žmogumi.

Stoikų požiūris į laisvą valią.

Pagal stoicizmą mes esame tarsi šunys, pririšti prie neprognozuojamo vežimo. Pavadėlis yra pakankamai ilgas, kad suteiktų mums šiek tiek laisvės judėti, bet nepakankamai ilgas, kad galėtume vaikščioti ten, kur norime. Geriau, kad šuo eitų paskui vežimą, nei būtų tempiamas.

Ar esame bejėgiai prieš visus įvykius.

Galbūt esame bejėgiai pakeisti kai kuriuos įvykius, tačiau visada galėsime laisvai mąstyti apie juos ir savo požiūrį į juos, siekdami teigiamų pokyčių ar neigiamos baimės.

Pasirinkimas tikrai priklauso nuo jūsų.

Klausimai ir atsakymai.

1. Ką manote apie laisvą valią? Kaip manote, ar turime galią pasirinkti savo likimą, ar viskas jau nustatyta?

Daug diskutuojama apie tai, ar turime laisvą valią, ar ne. Kai kurie žmonės tiki, kad turime laisvą valią ir galime pasirinkti savo likimą.

Kiti mano, kad viskas jau nulemta iš anksto ir kad mes negalime kontroliuoti savo likimo. Nėra teisingo ar neteisingo atsakymo, ir galiausiai viskas priklauso nuo to, kuo tikite.

2. Jei viskas nulemta iš anksto, ar tai reiškia, kad savo gyvenimo nekontroliuojame? Ar esame tik marionetės ant virvutės, kurioms lemta vaidinti pagal iš anksto numatytą scenarijų?

Daug diskutuojama, ar mes turime laisvą valią, ar viskas nulemta iš anksto. Jei viskas nulemta iš anksto, tai reikštų, kad mes nekontroliuojame savo gyvenimo ir esame tik marionetės ant virvutės, kurioms lemta vaidinti pagal iš anksto numatytą scenarijų.

Tačiau kai kurie žmonės tiki, kad mes turime laisvą valią ir galime kontroliuoti savo gyvenimą.

3. Kita vertus, jei turime laisvą valią, ar tai reiškia, kad viskas yra įmanoma?

Daug diskutuojama, ar mes turime laisvą valią, ar viskas nulemta iš anksto. Vieni teigia, kad mes turime laisvą valią, nes galime rinktis, o ne daryti įtaką išorinėms jėgoms. Kiti teigia, kad viskas nulemta iš anksto, nes kiekvienas mūsų pasirinkimas priklauso nuo mūsų praeities patirties ir auklėjimo. Aiškaus atsakymo nėra ir dėl to vis dar diskutuojama.filosofai ir mokslininkai.

4. Ar turime laisvą valią, ar viskas nulemta iš anksto?

Į šį klausimą nėra lengvo atsakymo. Viena vertus, galima teigti, kad turime laisvą valią, nes esame sąmoningos būtybės, galinčios rinktis. Kita vertus, galima teigti, kad viskas yra nulemta iš anksto, nes, net jei mes ir renkamės, pasirinkimą lemia mūsų ankstesnė patirtis ir aplinkybės, kuriose esame atsidūrę. Galiausiai, nėra būdo tiksliai žinoti, arar turime laisvą valią, ar ne, ar viskas nulemta iš anksto.

5. Ką manote apie mintį, kad viskas jūsų gyvenime gali būti nulemta iš anksto?

Mintis, kad viskas gyvenime gali būti nulemta iš anksto, kai kuriuos žmones gali trikdyti. Dėl to jie gali jaustis taip, tarsi nekontroliuotų savo gyvenimo ir viskas jau būtų nustatyta.

Tačiau kitus gali paguosti mintis, kad viskas jau žinoma ir kad jiems nereikia rūpintis pasirinkimais. Nėra teisingo ar neteisingo atsakymo, kaip kas nors jaučiasi dėl šios koncepcijos, tai tiesiog perspektyvos klausimas.

Taip pat žr: Kodėl aš noriu viską atiduoti? (Išvalymas)

6. Kaip manote, ar galėtume priimti kitokius sprendimus, jei viskas būtų iš anksto nulemta?

Sunku atsakyti į klausimą, ar galėtume rinktis kitaip, jei viskas būtų iš anksto nulemta.

Kai kurie žmonės mano, kad negalime rinktis kitaip, nes jei viskas būtų nulemta iš anksto, tai reikštų, kad mūsų ateitis jau nulemta ir nieko negalime pakeisti.

Kiti žmonės mano, kad mes galime rinktis kitaip, nes nors mūsų ateitis gali būti nulemta iš anksto, vis tiek turime laisvą valią ir galime rinktis tai, ką norime. Nėra teisingo ar neteisingo atsakymo į šį klausimą, ir galiausiai kiekvienas žmogus pats sprendžia, kuo jis tiki.

7. Kaip manote, kodėl vieni žmonės tiki laisva valia, o kiti mano, kad viskas nulemta iš anksto?

Yra kelios priežastys, dėl kurių žmonės gali tikėti laisva valia arba manyti, kad viskas yra nulemta iš anksto. Kai kurie žmonės religinius tekstus gali aiškinti taip, kad viskas yra nulemta iš anksto ir laisva valia neegzistuoja.

Kiti žmonės gali tikėti laisva valia, nes mano, kad ji suteikia jiems galimybę kontroliuoti savo gyvenimą ir likimą. Kai kurie žmonės gali manyti, kad viskas yra nulemta iš anksto, nes jiems tai atrodo logiškiau arba jie turi patirties, kuri juos verčia manyti, kad viskas yra susiję ir

8. Kaip manote, kas nutiktų, jei sužinotume, kad viskas iš anksto nulemta?

Jei sužinotume, kad viskas visatoje yra iš anksto nulemta, tai reikštų, kad laisva valia neegzistuoja. Tai turėtų didžiulę įtaką mūsų tikrovės suvokimui ir moralei.

9. Ar viskas yra likimas, ar laisva valia?

Jei sužinotume, kad viskas nulemta iš anksto, tai reikštų, kad mūsų pasirinkimai ir veiksmai nepriklauso nuo mūsų pačių ir kad viskas, kas vyksta, yra priežasčių, kurių mes negalime kontroliuoti, rezultatas. Tai labai paveiktų mūsų laisvos valios jausmą ir galėtų sukelti beviltiškumo ar nevilties jausmą.

10. Kodėl mes neturime laisvos valios?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra, nes dėl laisvos valios sąvokos vyksta daug diskusijų.

Vieni žmonės mano, kad turime laisvą valią, nes galime rinktis ir veikti savarankiškai. Kiti mano, kad neturime laisvos valios, nes mūsų pasirinkimus lemia ankstesnė patirtis ir gamtos dėsniai.

11. Ar gyvenimas yra laisva valia, ar likimas?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra, nes tai priklauso nuo nuomonės. Vieni žmonės mano, kad gyvenimas yra nulemtas iš anksto ir viskas, kas vyksta, yra nulemta priežasčių, kurių mes negalime kontroliuoti. Kiti tiki, kad turime laisvą valią ir galime patys pasirinkti savo likimą.

Santrauka

Į klausimą, ar mes turime laisvą valią, ar ne, lengvo atsakymo nėra. Filosofai ir mokslininkai diskutuoja šiuo klausimu jau daugelį amžių, ir vis dar nėra vieningos nuomonės.

Kai kurie žmonės mano, kad viskas nulemta iš anksto ir kad mes negalime kontroliuoti savo likimo.

Kiti tiki, kad turime laisvą valią ir galime pasirinkti savo gyvenimo kelią. Galiausiai kiekvienas žmogus pats sprendžia, kuo jis tiki. Jei jums patiko skaityti šį straipsnį ir jis jums buvo naudingas, peržiūrėkite kitus mūsų pranešimus apie kognityvinį šališkumą čia.
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruzas, dar žinomas Elmerio Harperio vardu, yra aistringas rašytojas ir kūno kalbos entuziastas. Psichologijos išsilavinimą turintis Jeremy visada žavėjosi neišsakyta kalba ir subtiliais užuominais, kurie valdo žmonių sąveiką. Augdamas įvairiapusėje bendruomenėje, kurioje neverbalinis bendravimas vaidino gyvybiškai svarbų vaidmenį, Jeremy smalsumas kūno kalbai atsirado dar ankstyvoje vaikystėje.Baigęs psichologijos studijas, Jeremy pradėjo kelionę, kad suprastų kūno kalbos subtilybes įvairiuose socialiniuose ir profesiniuose kontekstuose. Jis dalyvavo daugybėje seminarų, seminarų ir specializuotų mokymo programų, kad įsisavintų gestų, veido išraiškų ir pozų iššifravimo meną.Savo tinklaraštyje Jeremy siekia pasidalyti savo žiniomis ir įžvalgomis su plačia auditorija, kad padėtų pagerinti jų bendravimo įgūdžius ir geriau suprasti neverbalinius signalus. Jis apima daugybę temų, įskaitant kūno kalbą santykiuose, versle ir kasdienėje sąveikoje.Jeremy rašymo stilius yra įtraukiantis ir informatyvus, nes jis sujungia savo patirtį su realaus gyvenimo pavyzdžiais ir praktiniais patarimais. Jo gebėjimas suskaidyti sudėtingas sąvokas į lengvai suprantamus terminus įgalina skaitytojus tapti efektyvesniais komunikatoriais tiek asmeninėje, tiek profesinėje aplinkoje.Kai nerašo ir netyrinėja, Džeremis mėgsta keliauti po įvairias šalispatirti įvairias kultūras ir stebėti, kaip kūno kalba pasireiškia įvairiose visuomenėse. Jis mano, kad skirtingų neverbalinių užuominų supratimas ir priėmimas gali paskatinti empatiją, sustiprinti ryšius ir užpildyti kultūrines spragas.Savo įsipareigojimu padėti kitiems bendrauti efektyviau ir savo kūno kalbos žiniomis, Jeremy Cruzas, dar žinomas kaip Elmeris Harperis, toliau daro įtaką ir įkvepia skaitytojus visame pasaulyje jų kelionėje įvaldyti neišsakytą žmonių bendravimo kalbą.