Çfarë ndodh kur ndaloni së reaguari ndaj një narcisisti?

Çfarë ndodh kur ndaloni së reaguari ndaj një narcisisti?
Elmer Harper

Kur bëhet fjalë për një narcisist, gjëja më e mirë që mund të bëni është të mos reagoni ndaj tyre ose t'i tregoni fare emocione. Por kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet, ne do të hedhim një vështrim se si duhet të trajtoni dhe të mos reagoni ndaj një narcisisti në artikull.

Përgjigja më e zakonshme ndaj abuzimit narcisist është të vazhdoni të reagoni. Kjo ndonjëherë ndodh sepse viktima kujdeset sinqerisht për narcisin ose sepse është manipuluar duke menduar se narcisi kujdeset për të. Megjithatë, vjen një moment ku duhet të ndalet së reaguari. Kjo mund të jetë e vështirë, por është e rëndësishme për shëndetin mendor dhe emocional të viktimës.

Kur viktima ndalon së reaguari, narcisti detyrohet të përballet me sjelljen e tij. Kjo shpesh çon që narcisi të zemërohet ose të bëhet agresiv. Në disa raste, mund të çojë edhe që narcisi ta lërë viktimën vetëm, por kjo është e gjitha subjektive.

Mund të jetë e dobishme të mos reagoni ndaj disa ngjarjeve, si kur jemi në një marrëdhënie me dikë që është emocionalisht abuzues. Shpesh herë ata janë të përqendruar te vetja dhe do të zemërohen me ju për gjërat që janë faji i tyre. Nëse jeni në ndonjë rrezik fizik, ky nuk është artikulli për ju. Nëse i provoni këto teknika, mund t'ju rezultojë i kundërt.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë kur një djalë të quan të dashur?

Pse narcisistët e urrejnë kur nuk reagoni më?

Kur ndaloni së reaguari ndaj një narcisisti, ata do të përkeqësohen sepse nuk do tëtë jetë në gjendje t'ju kontrollojë. Ata do të duhet të ndiejnë dhimbjen e tyre, frikën e tyre dhe pasiguritë e tyre.

Një nga mënyrat se si funksionon një person narcisist është duke ju bërë të reagoni në mënyrë që ata të mund të jetojnë emocionet e tyre përmes jush. Nëse ndaloni së reaguari ndaj asaj që ata po përpiqen të provokojnë tek ju, ju po i pengoni ata të shkojnë në rrugën e tyre.

Prisni që të bëhet edhe më keq.

Kur së pari ndaloni së reaguari ndaj narcisistit, sjellja e tij ndaj jush do të përkeqësohet. Ata nuk do ta dinë se çfarë po ndodh dhe do të shtojnë shpejt përpjekjet e tyre për t'ju nxitur, kështu që ju do t'i zbrazni emocionet tuaja mbi ta, kjo është ajo që ushqen një narcisist.

Merrni kontrollin mbi veten tuaj të të gjitha kohërave.

Mund të jetë më e lehtë ta keni atë luftë ose argument për ta tejkaluar atë. Kjo është ajo që narcisti dëshiron nga ju, ata ushqehen me këtë dhe do të bëjnë pothuajse gjithçka për të marrë atë reagim nga ju. Është vërtet e rëndësishme të qëndroni në kontrollin e vetes dhe të dini se çfarë po përpiqeni të arrini.

5 Gjërat që ju ndodhin sapo të ndaloni së reaguari ndaj një narcisisti!

Është e vështirë të çliroheni nga një partner ose prind narcisist. Duhet kohë, durim dhe shumë guxim për të lënë një marrëdhënie kur ajo ka qenë toksike për kaq shumë kohë.

Shiko gjithashtu: Shpëlarje truri Sinonim

1. Praktikoni Shkëputjen Emocionale.

Kur për herë të parë vendosni t'i jepni fund marrëdhënies me një narcisist, ju jeni ende të lidhur emocionalisht me atë person. Duhet të shkëputesh dhei bëjnë fjalët e tyre të parëndësishme për ju. Ju duhet të jeni super të vetëdijshëm për mendimet dhe ndjenjat tuaja, sepse narcisisti do të përpiqet të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për t'ju rikthyer në marrëdhënie.

2. Menaxhimi i zemërimit.

Ju duhet të riorganizoni stilin tuaj të menaxhimit të zemërimit. Mund të jetë e vështirë në fillim për të kuptuar këtë koncept, por nëse keni qenë në një marrëdhënie me një narcisist për një kohë të gjatë, ai do t'ju manipulojë dhe do t'ju bëjë të ndiheni keq për veten tuaj, duke ju shkaktuar një reagim emocional më të lartë se normalja. Ata duhet të ushqehen, por tani ju i keni hequr nga jeta juaj, reagimet tuaja mund të jenë x10 më shumë se sa duhet.

Pra, kushtojini vëmendje mënyrës se si reagoni ndaj njerëzve nëse zemëroheni dhe përpiquni të qetësoheni në një gjendje normale emocionesh.

3. Kuptoni gjuhën tuaj të trupit.

Pasi jeni rreth një narcisisti, gjuha juaj e trupit do të kishte ndryshuar për t'u bërë më mbrojtëse. Mund të jetë e vështirë të vëresh këtë lloj sjelljeje joverbale, por me pak praktikë, mund të filloni të hapeni më shumë. Shikoni artikullin tonë pozitiv të gjuhës së trupit këtu.

4. Gjeni veten përsëri.

Do të keni ndryshuar pas vitesh që keni qenë në një lidhje me një narcisist. Të zbulosh se kush je tani mund të jetë një sfidë, por një sfidë që duhet ta bësh në mënyrë që të vazhdosh jetën tënde.

Është e vështirë të njohësh veten pasi ke qenë me një narcisist për një kohë të gjatëtë kohës. Është e rëndësishme t'i kujtoni vetes të vërtetën për veten tuaj dhe të mos lejoni që një narcisist t'ju heqë besimin.

5. Ndërtoni vetëbesimin tuaj.

Një narcisist do t'ju kishte rrëzuar në mënyrë të përsëritur për t'ju bërë të ndiheni më mirë. Është koha që ju të rindërtoni vetëbesimin tuaj dhe të riktheheni në kalë, si të thuash. Gjeni mirësjelljen dhe vlerat tuaja thelbësore dhe rindërtoni këtë besim.

Ka kaluar shumë kohë që nuk jeni ndjerë mirë me veten dhe me atë që keni arritur. Jeni të lodhur duke u ndjerë si një dështim. Është koha për të marrë përgjegjësinë për jetën tuaj përsëri, për të gjetur mirësjelljen tuaj dhe për të lënë pas vetes narcisistin.

Çfarë ndodh me narcisistët pasi të ndaloni së reaguari?

Pas një ndarjeje me një narcisist, gjëja e parë që do të ndodhë është se ata do të ofendohen thellësisht dhe do të luajnë si viktimë. Ata do të provojnë çdo truk në libër për t'ju kthyer, kritikuar dhe ankuar te miqtë tuaj. Por mbani mend se narcisi vjen nga një vend paranojë, pasigurie dhe turpi, por kurrë nuk do ta pranojë dhe as ta kuptojë.

Pyetje dhe përgjigje të zakonshme

1. Cilat janë përfitimet e ndalimit të reagimit ndaj një narcisisti?

Ka një sërë përfitimesh për të ndaluar reagimin ndaj një narcisisti. Një përfitim është se mund të ndihmojë në uljen e sasisë së dramës në jetën tuaj. Një përfitim tjetër është se mund t'ju ndihmojë të ruani mendjen tuaj të shëndoshë dhemirëqenien emocionale. Për më tepër, mund t'ju ndihmojë të mbroni veten nga dëmtimet e mëtejshme emocionale dhe/ose fizike.

2. Cilat janë sfidat me të cilat mund të përballeni kur përpiqeni të ndaloni së reaguari ndaj një narcisisti?

Narcisistët janë ekspertë në manipulimin e njerëzve dhe për t'i bërë ata të reagojnë ndaj tyre. Ata mund të përdorin një sërë taktikash, të tilla si rënia e fajit, luajtja e viktimës ose karremi i zemërimit, për t'ju bërë të reagoni ndaj tyre. Mund të jetë e vështirë për të thyer këtë model të reagimit ndaj një narcisisti, por është e mundur. Disa këshilla se si të ndaloni së reaguari ndaj një narcisisti përfshijnë:

  • Identifikimin e taktikave të narcisit dhe të mësoni t'i njihni ato.
  • Vendosni kufij me narcisistin dhe mos lejoni që ai t'ju tërheqë në një debat.
  • Përqendrimi në nevojat dhe dëshirat tuaja për të rivepruar narcisistin, në vend që të përqendroheni te nevojat dhe dëshirat tuaja. është duke kufizuar kohën tuaj me ta.

3. Si mund ta dalloni nëse po ndaloni me sukses reagimin ndaj një narcisisti?

E vetmja mënyrë për t'u siguruar që po ndaloni me sukses reagimin ndaj një narcisisti është të mos ndërveproni më me të. Nëse e gjeni veten duke u mërzitur ose në mbrojtje në përgjigje të diçkaje që ata kanë thënë ose bërë, kjo do të thotë se ju ende po reagoni ndaj tyre.

4. Cilat janë disa strategji për të ndaluar reagimin ndaj një narcisisti?

Nuk ka asnjë përgjigje të vetme për këtë pyetje, si mënyra më e mirë për tëmarrëveshja me një narcisist mund të ndryshojë në varësi të situatës individuale. Megjithatë, disa strategji të sugjeruara për menaxhimin ose ndalimin e reaksioneve ndaj një narcisisti përfshijnë:

  • Identifikimin dhe njohjen e shkaktarëve tuaj personalë dhe punën për të shmangur ose de-përshkallëzuar situatat që mund t'i shkaktojnë ato.
  • Vendosja dhe mbajtja e kufijve të qartë me narcisistin. -kujdes, duke përfshirë gjetjen e kohës për veten dhe interesat tuaja jashtë marrëdhënies me narcisistin.
  • Kërkimi i mbështetjes nga miqtë ose anëtarët e familjes së besuar, ose ndihmë profesionale nga një terapist ose këshilltar.

Përmbledhje

Abuzimi narcisist mund t'ju bëjë të ndiheni të kulluar, të pafuqishëm dhe të varfëruar. Ju mund ta gjeni veten duke ecur vazhdimisht mbi lëvozhgat e vezëve në përpjekje për të ruajtur paqen. Por kur të ndaloni së reaguari ndaj një narcisisti, jeta juaj do të ndryshojë, një peshë do të hiqet nga supet tuaja, jeta juaj do të përmirësohet dhe do të bëheni më të lëngshëm dhe do të bëheni përsëri të lumtur ose të paktën do të keni një këndvështrim më pozitiv në jetë. Nëse ju ka pëlqyer leximi i këtij artikulli, ju lutemi shikoni të tjerët për tema të ngjashme këtu.
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.