Si të ndaloni së kontrolluari telefonin tuaj pas një ndarjeje me ish-in tuaj.

Si të ndaloni së kontrolluari telefonin tuaj pas një ndarjeje me ish-in tuaj.
Elmer Harper

A jeni ndarë me dikë dhe ai është vazhdimisht në mendjen tuaj? Vazhdoni të kontrolloni telefonin tuaj për të parë nëse ju kanë dërguar mesazhe apo komente në rrjetet sociale? Nëse është kështu, ju jeni në vendin e duhur, së bashku do të kuptojmë pse po e bëni këtë dhe çfarë mund të bëni për këtë.

Të ndaloni zakonin e kontrollit të vazhdueshëm të telefonit tuaj pas një ndarjeje mund të jetë e vështirë, por është e mundur. Së pari, duhet të futeni në kornizën e duhur të mendjes dhe të vendosni disa kufij për veten tuaj.

Shiko gjithashtu: Çfarë do të thotë kur një vajzë ju injoron (Zbuloni më shumë)

Gjëja e dytë që duhet të bëni është të fshini çdo kontakt ose aplikacion që ju kujton ish-in tuaj, si p.sh. llogaritë e tyre në mediat sociale, Instagram, Twitter, Facebook dhe TicToc. Pasi ta bëni këtë (dhe është e vështirë) kjo e bën mendjen tuaj të kuptojë se nuk ka asnjë mënyrë që të shihni se çfarë po bën ish-i juaj.

Shiko gjithashtu: Pse një vajzë do të ulet në prehrin tuaj (gjuha e trupit)

Blloko numrin e tyre në mënyrë që edhe nëse përpiqen të kontaktojnë me ju, mesazhi ose telefonata nuk do të shfaqet. Së fundi, shpërqendrohuni me aktivitete që ju sjellin gëzim, të tilla si ushtrimet, leximi ose kalimi i kohës me miqtë dhe familjet.

Jini të butë me veten dhe mos harroni t'i jepni përparësi kujdesit për veten gjatë kësaj kohe të vështirë. Nëse gjithçka tjetër dështon, provo të shkarkosh një aplikacion si AppDetox ose Flipd që gjurmon dhe kufizon përdorimin e telefonit, ose konsultohu me një terapist për mënyra të shëndetshme për të përballuar ndjenjat e trishtimit pas një ndarjeje.

5 Mënyra të shpejta për të ndaluar shikimin në telefonin tuaj.

  1. Bllokojeni në rrjetet socialemedia.
  2. Fshi kujtesat e tyre nga telefoni yt.
  3. Bëni veten të zënë me aktivitete.
  4. Mos e karikoni telefonin pranë shtratit tuaj.
  5. Instaloni një aplikacion për t'ju ndihmuar të kontrolloni përdorimin e telefonit .

A duhet ta ndryshoj numrin tim pas ndarjes?

Vendosja nëse do të ndryshohet ose jo numri i telefonit pas ndarjes mund të jetë një zgjedhje e vështirë. Nga njëra anë, mund të ofrojë një ndjenjë mbylljeje dhe distancë nga marrëdhënia e mëparshme.

Nga ana tjetër, lëreni ish-in tuaj pa një mënyrë për t'ju kontekstuar nëse mendoni se mund të ketë një moment që i dëshironi ata të kthehen ose keni fëmijë së bashku.

Megjithatë, nëse mendoni se mund ta trajtoni komunikimin me ta në një mënyrë të pjekur, atëherë mbajtja e numrit ekzistues mund të jetë në rregull. Në fund të fundit, varet nga ju që të vendosni se çfarë është më e mira për mirëqenien tuaj dhe qetësinë mendore kur mendoni nëse do të ndryshoni ose jo numrin tuaj të telefonit pas një ndarjeje.

Si të vazhdoni pas një ndarje?

Pas një ndarje, mund të jetë e vështirë të vazhdoni. Dhimbja dhe trishtimi mund të duken dërrmuese dhe mund të duket sikur nuk ka asnjë shpresë për të ardhmen. Por është e rëndësishme të mbani mend se ndarjet janë pjesë e jetës dhe ka gjithmonë shpresë për të ardhmen.

Një mënyrë e shkëlqyer për të filluar të ecni përpara është të përqendroheni te vetja, të kujdeseni për trupin dhe mendjen tuaj dhe të gjeni aktivitete që ju sjellin gëzim. Kaloni kohë me miqtë ose familjentë cilët ju bëjnë të ndiheni të dashur dhe të vlerësuar (kjo është e rëndësishme) dhe e rrethoni veten me njerëz që duan vetëm më të mirën për ju. Gjeni gjëra që ju bëjnë të ndiheni më mirë si të dëgjoni muzikë ose të bëni një shëtitje në natyrë.

Së fundi, mos kini frikë të kërkoni ndihmë nëse është e nevojshme; biseda me një terapist ose një mik të ngushtë mund të ofrojë mbështetje gjatë kësaj kohe të vështirë dhe t'ju ndihmojë të gjeni mënyra për të përballuar dhimbjen.

Të vazhdosh pas një ndarje kërkon kohë, por është e mundur nëse fokusohesh në kujdesin për veten dhe gjetjen e mbështetjes kur është e nevojshme.

A duhet të bllokosh ish-in pas ndarjes?

Nëse ish-i juaj një vendim personal pas ndarjes varet apo jo nga ju. Në përgjithësi, nëse ndiheni ende të lënduar nga ndarja dhe mendoni se duke parë kujtimet e ish-it tuaj vetëm sa do ta përkeqësonte atë, atëherë bllokimi i tyre mund të jetë i dobishëm.

Mund të ndihmojë në ndërprerjen e çdo kontakti të mundshëm me ta dhe të sigurojë një qetësi shpirtërore. Nga ana tjetër, nëse mendoni se bllokimi i tyre do t'ju shqetësonte më shumë ose do të parandalonte ndonjë mbyllje të mundshme, atëherë mund të jetë më mirë të prisni derisa të keni kohë për të përpunuar atë që ndodhi dhe të vazhdoni më tej.

Varet nga ju të vendosni nëse bllokimi i ish-it tuaj do të ishte zgjedhja e duhur për ju.

Mendimet përfundimtare

Do të ketë shumë mënyra për ta kontrolluar telefonin tuaj pas një ndërprerjeje.kërkon vullnet për të mund të bëhet nëse keni mentalitetin e duhur. E vetmja këshillë që mund të ofrojmë është se me kalimin e kohës dhimbja do të zbehet dhe ju do t'i kapërceni ato.

Shpresojmë që të keni gjetur përgjigjen e pyetjes suaj në postim, mund ta gjeni gjithashtu të dobishëm këtë postim Çfarë duhet të bëni kur ai papritmas ndalon së dërguari mesazhe për ju
Elmer Harper
Elmer Harper
Jeremy Cruz, i njohur edhe me pseudonimin e tij Elmer Harper, është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast i gjuhës së trupit. Me një sfond në psikologji, Jeremy ka qenë gjithmonë i magjepsur nga gjuha e pashprehur dhe shenjat delikate që rregullojnë ndërveprimet njerëzore. Duke u rritur në një komunitet të larmishëm, ku komunikimi joverbal luajti një rol jetik, kurioziteti i Jeremy-t për gjuhën e trupit filloi që në moshë të re.Pas përfundimit të diplomës në psikologji, Jeremy filloi një udhëtim për të kuptuar ndërlikimet e gjuhës së trupit në kontekste të ndryshme sociale dhe profesionale. Ai mori pjesë në seminare të shumta, seminare dhe programe të specializuara trajnimi për të zotëruar artin e dekodimit të gjesteve, shprehjeve të fytyrës dhe qëndrimeve.Nëpërmjet blogut të tij, Jeremy synon të ndajë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë për të ndihmuar në përmirësimin e aftësive të tyre të komunikimit dhe për të përmirësuar të kuptuarit e sinjaleve joverbale. Ai mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë gjuhën e trupit në marrëdhënie, biznes dhe ndërveprime të përditshme.Stili i shkrimit të Jeremy-t është tërheqës dhe informues, pasi ai ndërthur ekspertizën e tij me shembuj të jetës reale dhe këshilla praktike. Aftësia e tij për të zbërthyer konceptet komplekse në terma lehtësisht të kuptueshëm i fuqizon lexuesit të bëhen komunikues më efektivë, si në mjedise personale ashtu edhe në ato profesionale.Kur nuk shkruan apo hulumton, Jeremy-t i pëlqen të udhëtojë në vende të ndryshmepërjetoni kultura të ndryshme dhe vëzhgoni se si shfaqet gjuha e trupit në shoqëri të ndryshme. Ai beson se të kuptuarit dhe përqafimi i shenjave të ndryshme joverbale mund të nxisë ndjeshmërinë, të forcojë lidhjet dhe të mbushë boshllëqet kulturore.Me angazhimin e tij për të ndihmuar të tjerët të komunikojnë në mënyrë më efektive dhe ekspertizën e tij në gjuhën e trupit, Jeremy Cruz, i njohur ndryshe si Elmer Harper, vazhdon të ndikojë dhe frymëzojë lexuesit në mbarë botën në udhëtimin e tyre drejt zotërimit të gjuhës së pashprehur të ndërveprimit njerëzor.